sobota, 21 września 2019

Żywioł Ziemi w Feng Shui.


LAMPION trzyma się dobrze po dziś dzień,
chociaż podgryzły go mole.
Kot był tym poirytowany, jednak ja byłam mniej czujna 
i to zbagatelizowałam.
Później musiałam łatać dziury.

Teraz o żywiole w ogrodzie.

o   Ziemia


Żywioł ten łączy się z równowagą energii jin i jang, kiedy to następuje
zbiór płodów ziemi, czyli okresem późnego lata. Jest elementem dominującym z uwagi na swoją trwałość, niezmienność i namacalność. Jest najbardziej związany z egzystencją człowieka i ma bezpośredni wpływ na jego życie.
           Żywioł ziemi powiązany jest ze środkową częścią ogrodu a także kierunkiem południowo- zachodnim jak i północno- wschodnim.
Kształty symbolizujące ten żywioł nawiązują do kwadratu, czyli proste ścieżki, krawędzie rabat, trawników, równo przycięte żywopłoty, płasko zadaszone elementy altan i kształty pergoli, proste krawędzie ogrodzeń.
Rośliny, które współgrają barwami z elementem ziemi mają żółte, pomarańczowe lub złocistobrązowe kwiaty, owoce lub odcienie liści oraz najczęściej słodkie i dość silne zapachy, którymi przyciągają owady.
Elementy ziemi, które stosujemy w ogrodzie ściśle się wiążą z ich bezpośrednim wydobyciem: gliniane naczynia, terakotowe donice, ceglany płot, żwir i kamienie. Głównym elementem tego żywiołu jest jednak gleba, choć nie zawsze widoczna w ogrodzie.
Ziemia lubi powiązania z ogniem i metalem. Dobre są połączenia czerwonych rabat kwiatowych przy ścieżce wysypanej beżowym żwirem. Róże z kolcami dobrze będą się komponować w terakotowych donicach, szczególnie na kopulastych pergolach. Cisy współgrają w otoczeniu o barwach białych, np. ogrodem Zen lub skalnikiem o szarych barwach otoczaków.  Korzystne będzie zestawienie metalowych elementów architektury ogrodu z pnączami wiciokrzewu o jaskrawożółtych barwach. Właściwe miejsce dla ekspozycji metalowych rzeźb bądź mis to rabata nasturcji lub rudbekii. Kuliste kształty drzew dobrze będą się prezentować w na rabatach w kształcie kwadratu lub glinianych naczyniach.
Żywioł ziemi jest natomiast w konflikcie z wodą i drzewem. Należy unikać kanciastych pergoli w barwie czarnej, basenów lub strumyków o prostych brzegach ostro zakończonych brzegach.  Jeśli połączenia tych żywiołów są nieuniknione, należy dodać elementy metalu, np. drewniany prostokątny podest powinien być uzupełniony jasno szary dywan ogrodowy lub kuliste pufy, terakotowe dzbany na wodę powinny mieć metalowe zdobienia.
Jeśli chodzi o element ziemi należy pamiętać, że jej nadmiar wprowadza stagnację a barwy brązowo- brunatne kojarzą się z rozkładem co powoduje zahamowanie chi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...