piątek, 4 października 2019

Remedia w Feng Shui ogrodu
Celowość zastosowania określonych remediów w ogrodzie.

Planowany ogród tworzy niedokończoną przestrzeń, która może ulegać przeobrażeniom. Wygląda inaczej w różnych porach roku, jednak cały czas zachowuje swój charakter mimo różnorodności barwy.
Rośliny są dobrane tak, aby były odzwierciedleniem upodobań rodziny, symbolizowały ich pragnienia, a kolory pozytywnie stymulowały aktywność żywiołów.
Każda ze stref ma nocą podświetlenie, drzewa od dołu i formie pyłu w koronach, rośliny o niskich pędach punktowo, uwypuklając ich naturalną barwę światła, częściowo podświetlono ściany i strumień. Oświetlenie ma za zadanie przedłużyć możliwość przebywania w ogrodzie jak i wydobyć z niego piękno po zmroku. Zastosowano również lampiony na naturalne źródła światła (ogień).
W ogrodzie nie ma warzyw z uwagi na jego specyfikę. Ma służyć głównie do określonych działań zawodowych, wypoczynku, różnorodnych form relaksacji. Jednak uwzględniono dwa stanowiska do uprawy ziół, które są dla właścicieli ważne z uwagi na upodobania żywieniowe. Zioła są też karmą dla żółwia, a przy okazji pięknie pachną i przyciągają owady.

Projektując ogród unikano ostrych kantów, które powodują zatrute strzały, ścieżki projektowano meandrycznie, w celu przyciągnięcia i przepływu pozytywnej energii. 

·       Remedia- środki zaradcze stosowane w ogrodzie.

- barwa „jest wibracją, na którą reagujemy na wielu poziomach, świadomie lub nieświadomie”. Dlatego barwy poprzez swoje oddziaływanie wpływają nie tylko na nasze odczucia, ale i na emocje. Medycyna chińska określa stan zdrowia lub osobowość poprzez analizę preferowanych przez pacjenta barw.
Barwy ogrodu powinny być dostosowane do żywiołów, które rządzą w poszczególnych obszarach. Każdy z żywiołów możemy stymulować przez odcienie jang, jak i tonować odcieniami jin.
Barwy ogrodu występują nie tylko w roślinach, mogą to być również: donice i naczynia, lampiony, chorągiewki, przedmioty dekoracyjne, podesty, posadzki i mozaiki a także ściany, drzwi i meble. Wszystkie wymienione elementy powinny być połączone harmonijnie, bez zbędnej dominacji.
Należy pamiętać o dobrze kolorów w różnych częściach ogrodu. Wejście, czyli przednia część powinno emanować energią, przyciągającą sukces i szczęście, dlatego tu warto zastosować rośliny bardziej ekspansywne o jaskrawych i ciepłych barwach, najlepiej takich, które lubią słońce. Tylna cześć ogrodu sprzyja odpoczynkowi i kontemplacji, dlatego należy stosować rośliny z palety błękitów i fioletów na tle głębokiej szaro- srebrnej zieleni. W jednym jak i drugim przypadku pamiętać trzeba, aby zachować równowagę i nie zdominować miejsca, nadmiarem energii jin lub jang. Czasem mały element wystarczy, aby pobudzić energetycznie określone miejsce. Jedynie zieleń jest kolorem „bezpiecznym” dlatego dominuje w chińskich ogrodach.
              
       - zapach jest subiektywnie odbierany przez ludzi. Dla jednych zapach jaśminowca czy lilaka będzie upojny, dla innych okaże się duszący. Naturalne zapachy działają znacznie silniej niż sztuczne i nie są szkodliwe dla naszego organizmu, pod warunkiem, że ten nie zareaguje alergicznie.
       W większości ogrodów otaczamy się kwitnącymi roślinami. Stanowi to nie tylko przyjemność dla oka, ale i zmysłu powonienia. Szczególnie korzystne zapachy wydzielają zioła. Aromaterapia to szczególna dziedzina ziołolecznictwa. Dlatego w ogrodzie można łagodzić w naturalny sposób dolegliwości fizyczne jak i psychiczne. Ogród może dostarczyć nam wielu naturalnych leków w postaci suszu na herbaty, jak i olejków, wyciągów, potpourri. Oczywiście jeśli nie jest usytuowany w zanieczyszczonym obszarze.
       Rośliny ziołowe wymagają wiedzy na temat nasadzeń, gleby jak i nasłonecznienia.
Ogrody ziołowe czy też łąkowe mogą stać się też paśnikiem dla zwierząt domowych ich właścicieli.

- dźwięk otacza nas zewsząd. Wydaje go nawet nasze ciało. Bywa, że jest przyjemny, ale również nieznośny, powodujący irytację.  Dźwięki, które pochodzą z natury są najczęściej akceptowane przez człowieka. Jednak i tu są odstępstwa. Silnie uderzające fale morza czy łomot wiatru, wzbudzają niepokój. Skrzeczące od rana sroki nie stanowią miłego przebudzenia. Drażnić potrafi ustawicznie kapiąca woda. Niektóre dźwięki odbieramy pozytywnie lub nie,
w zależności od naszego nastroju.
       Jednak każdy ogród nawet w wielkim mieście, jest oazą spokoju w odróżnieniu od przebiegającej obok niego drogi. Pozwala się wsłuchać w śpiew ptaków lub odgłosy owadów, szum traw i szelest liści.
Możemy również zastosować wzmacniacze w postaci dzwonków rurowych, które spowalniają bieg energii, pod warunkiem, że będą wprowadzane w ruch.
Płynąca spokojnie woda również będzie dobrym sposobem na uzyskanie chwili relaksu.
Innym sposobem to „kąpiel w dźwiękach” kamertonów oraz gongów i mis nepalskich.
Możemy też po prostu posłuchać ulubionej przez nas muzyki relaksując się w wygodnym miejscu.
Wszystkie te rezonatory świetnie oczyszczają i harmonizują energię otoczenia. Dzwonki wietrzne warto powiesić po belkami, stelażem lub spojeniem altanki, gdzie przecinają się elementy konstrukcyjne.
Aby zwabić do ogrodu ulubione przez nas ptaki należy sadzić kępy gęstych krzewów bądź żywopłotów, które sprzyjają gniazdowaniu i tworzą bezpieczny azyl. Warto sadzić rośliny, których owocami ptaki będą się żywić nawet w okresie zimy.
Dla owadów można samodzielnie wykonać domek ze zdrewniałych babusów lub innych traw albo nawiercić dziurki w drewnianych konstrukcjach. Owady będą nie tylko zapylać rośliny ogrodowe, ale przyciągną niektóre gatunki ptaków. Ogród stanie się małym żywym ekosystemem, który wprowadzi naturalną muzykę natury.

światło na Ziemi jest zależne od Słońca. Wyznacza cykl dobowy jak i roczny. Nasze życie do momentu wynalezienia elektryczności było zdeterminowane wschodami i zachodami słońca. Flora i fauna jak i ludzkie organizmy swoje dobre funkcjonowanie uzależniają od ekspozycji słonecznej.
Światło jest niezwykle użyteczne i ma dużą skuteczność jako środek Feng Shui stosowany w ogrodzie.
Rodzaje światła możemy podzielić na: naturalne (słońca lub księżyca), światło odbite od lśniących powierzchni, światło ognia, oświetlenie sztuczne.
Obecnie coraz mniej korzystamy z naturalnego światła. Powoduje to choroby afektywne i zaburzenia ogólnorozwojowe. Istotne jest też z jakiego rodzaju światła sztucznego korzystamy najczęściej. „W 2016 r. Amerykańskie Towarzystwo Medyczne wydało oświadczenie, że oświetlenie uliczne, w którym wykorzystuje się lampy LED, stanowi obecnie jeden z najpoważniejszych problemów, dotyczących życia publicznego”. Tego typu oświetlenie najbardziej zaburza rytm snu i czuwania oraz powoduje zaburzenia działania wielu organów.
Światło i jego intensywność, możemy w ogrodzie dozować poprzez jego przyciemnianie lub wzmacnianie. W upalne dni dobrze jest schronić się w cieniu pergoli obrośniętej winobluszczem lub za muślinową zasłonką w altanie. Wszelkiego rodzaju okna witrażowe lub luksferowe, mogą stłumić intensywność światła poprzez ciemniejsze i chłodne barwy szyb, jak ją ożywić poprzez ciepłe, energetyczne odcienie. Podobny efekt możemy uzyskać przez świece umieszczone w kolorowych lampionach i kloszach.
W ogrodzie może zastosować dwa typy sztucznego oświetlenia: pierwszy to służący jego użytkowaniu po zmroku, drugi traktowany jako architektura światła, z punktu widzenia Feng Shui, traktowana nie tylko jako doznania estetyczne. Zastosowanie dekoracyjnych lampionów może tworzyć ciekawe elementy dekoracyjne nie tylko w nocy. Piękne szklane kule umieszczone przy ścieżce oświetlą w nocy drogę, a w dzień mogą nas ostrzegać przed ostro zakończonymi krawężnikami, neutralizując jednocześnie „zatrute strzały”, rozpraszają również energię w końcu długiej ścieżki.
Jednak należy bardzo uważać z dozowaniem oświetlenia. Odpowiednio je stosując, możemy wytworzyć spokojną, a nie pełną grozy atmosferę. W niewłaściwy sposób oświetlone drzewo, może w nocy wywołać zaskakujące rezultaty, przypominając nam upiorną postać. Oświetlenie należy umieszczać poniżej poziomu oczu, tak aby nas nie oślepiało. Cienie jakie będziemy uzyskiwać nie zawsze będą miłą grą świateł, mogą u niektórych wprowadzać nerwową atmosferę. Warto stosować małe punkty świetlne na drzewach lub przy ziemi, które wydobędą naturalne barwy roślin, jakby świeciły własnym światłem. Tak prezentują Japończycy swoje wiśnie w czasie kwitnienia.
Światło może też wzmacniać ciekawe miejsca w ogrodzie lub maskować te, które nie wyglądają najlepiej. Służą do tego srebrne i złote przedmioty, lśniące kamienne ściany, elementy szklane czy tafla wody.

- dzieła sztuki i przedmioty dekoracyjne powinny być stosowane
w ogrodzie z umiarem. Najlepiej dostosować ich ilość i wielkość do terenu, na którym będą eksponowane. Powinny być widoczne a jednocześnie wtapiać się
w otoczenie. Należy wziąć pod uwagę, że nie każdy kamień bądź metal starzeje
w ten sam sposób i może po latach stanowić dysonans w aranżacji ogrodu.  Jeśli rzeźby przedstawiają twarze, sylwetki bądź zwierzęta, muszą odpowiadać gustom ludzi przebywających w ogrodzie. Należy brać pod uwagę, iż rzeźba o przyjemnej fizjonomii może pod osłoną nocy, przerodzić się w groźnego potwora, szczególnie gdy nam się ukarze za zakrętem zacienionej ścieżki.
Szczególnym rodzajem sztuki ogrodowej jest fontanna, która może stanowić nie tylko dzieło rzeźbiarskie, ale może dekorować ruchem wody.
           Przedmioty dekoracyjne w ogrodzie mogą pełnić zarazem rolę użytkową. Należą do nich poza dziełami sztuki: donice, pojemniki na wodę lub pojemnik kompostowy, skały- najlepiej otoczaki. Będąc przedmiotami nieruchomymi świetnie wiążą i równoważą energię. Najlepiej, jeśli mają zaokrąglone kształty i są ciężkie. Z uwagi na ich siłę stabilizującą nie powinno się ich stawiać tam, gdzie energia jest w zastoju. Jeśli takie usytuowanie jest wymuszone, należy rozważyć zmianę barwy bądź doświetlenie miejsca.
Nieruchome przedmioty bezwzględnie nie należy stawiać przed wejściem do ogrodu, ponieważ uniemożliwią napływ pozytywnej energii.

- rośliny i ich dobór w ogrodzie Feng Shui podlega kilku regułom. „Roślinność jako nietrwały element ogrodu, nie odgrywa wcale pierwszoplanowej roli w tworzonej kompozycji”. Rośliny powinny być tak dobrane i zaplanowane w nasadzeniach, aby stanowiły harmonijne dopełnienie rzeźby terenu i zbiorników wodnych.
Będą ustawicznie zmieniały się poprzez rozrost, wpływając jednocześnie na zmiany krajobrazowe, tak stałe jak przejściowe, uwarunkowane porami roku.
Istotne w projektowaniu ogrodu jest posiadanie wiedzy o potrzebach określonych gatunków (rozrost, gleba, ekspozycja słoneczna, zapotrzebowanie w wodę), jak i znajomości ich przeobrażeń w określonych porach roku. Może okazać się, że kwitnienie, przebarwienia liści czy owocowanie, zakłóca pozytywne oddziaływanie pięciu żywiołów, albo ich nasadzenia w określonych miejscach, nie są zgodne z aspiracjami życiowymi właścicieli.
Rośliny w chińskich ogrodach mają symboliczne znaczenie. Szczególnie wśród drzew ceni się: śliwę, sosnę, brzoskwinię i bambus (trawa) a wśród kwiatów: piwonię, chryzantemę i lotos. Jednak nie wszystkie z nich będą rosły w innym klimacie, dlatego można zastąpić je takimi, które będą odpowiadać rodzimej symbolice jak i potrzebom klimatycznym.
Drzewa powinno się sadzić w miejscach, które chcemy zaakcentować lub odwrócić uwagę od innych niepożądanych obiektów w ogrodzie. Najlepiej sadzić je w nieparzystych grupach, pozwalając w rozroście zachować naturalny kształt. Drzewa o poziomych gałęziach powinny rosnąć samotnie (cedr, świerk) i nie obok drzew o pionowych (cyprys) lub zwieszających się (wierzba) gałęziach. Obok siebie można sadzić drzewa o kopulastych koronach. Platany z uwagi na wyróżniający się kształt powinny stać samotnie. Drzewa posiadają olbrzymie właściwości terapeutyczne poprzez oddziaływanie na wszystkie czakry. „Energia drzew znacząco wpływa na nasze samopoczucie i to działanie jest różne w zależności od gatunku oraz czakry, na którą oddziałuje”.
Ważną sprawą jest też znajomość wzajemnego wsparcia wśród roślin lub antagonizmy związane z ich sąsiedztwem. Dobre usytuowanie pozwala na współpracę całego ekosystemu, związanego z niezakłóconą wegetacją.
„Drzewa i rośliny są najbardziej przydatnymi środkami zapobiegawczymi w ogrodzie. Mogą ukryć wszelkie potencjalne strzały sha skierowane bezpośrednio w stronę naszego domu, wychodzące do ulic, budynków lub czegokolwiek innego”.

- zwierzęta i ruch to znakomity środek zaradczy w aspiracjach życiowych właścicieli ogrodów. Zwierzęta trzymane w określonych miejscach mogą stymulować przepływ energii i zwiększać pomyślność. Ryby w czerwonych barwach, ptaszarnia, buda dla psa czy też klatka dla królika może pobudzić energię w sferze bogactwa. Jednocześnie źle traktowane zwierzęta, nieleczone, niezadbane mogą wpłynąć na odpływ gotówki.
Ruch w ogrodzie możemy dodatkowo stymulować poprzez różnorodne mobile, chorągiewki, lekkie zasłony, huśtawki i hamaki lub rośliny, poidła i karmniki przyciągające owady i ptaki. Umieszczone w sferze kariery mogą przyciągnąć jej rozwój. Pamiętać trzeba, aby wszystkie tego typu elementy nie były w zastoju lub nie plątały się. Jeśli tak się dzieje lepiej je zastąpić innymi ruchomymi narzędziami Feng Shui.
           Energię związaną z ruchem przyciągają również dzieci i aktywny tryb życia właścicieli: gimnastyka, joga, tai- chi, taniec.Założyć ogród to uwierzyć w jutro.

Audrey Hepburn

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...