niedziela, 22 września 2019

Żywioł wody w Feng Shui.


WODA to mój ulubiony lampion.
Otrzymała go moja przyjaciółka.
Więcej o wszystkich w mojej zakładce lampiony.
Dla filcujących jest dużo zbliżeń.
Etapy powstawania można obejrzeć w tutorialach.

Jeśli chodzi o ogród feng shui:

o   Woda

Jak sama nazwa wskazuje głównym i rzeczywistym żywiołem jest woda, najlepiej w delikatnym ruchu meandrującego strumienia, niosąca korzystną chi.
Woda o charakterze jang z gwałtownie bijącego źródła, może dawać życie w ogrodzie i jednocześnie je niweczyć. Natomiast woda stojąca kumuluje niesprzyjającą energię z nadmiarem jin.  
Typowymi elementami żywiołu wody będą: zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), kaskady, fontanny, wody przepływowe, czyli strumienie
i rzeki oraz stworzone sztucznie.
Żywioł wody odnosi się do chłodu zimy, apogeum energii jin gdzie woda ukrywa się pod powierzchnią ziemi.
Woda kojarzy się z ruchem i działaniem. Ma dużą moc sprawczą gasi ogień, ale też zalewa lądy, drąży powoli, powodując erozję lub uderza z siłą tsunami, miażdżąc wszystko co napotka po drodze. Żywioł ten jest determinujący w ogrodzie i stanowi jego byt.
Kierunek dla tego żywiołu to północ.
Żywioł wody przejawia się w falistych kształtach: wijące się dróżki, owalne ślady na piasku w ogrodzie Zen, pofalowana linia żywopłotów, nieregularne szpalery drzew, niskie i płożące się rośliny, grządki ogródków warzywnych w kształcie dziurki do klucza.
Kolory żywiołu wody to ciemnoniebieski i czarny. Aby nie kumulować głębokiej energii wody, należy rozjaśniać jej otoczenie przez kontrastujące nasadzenia, szczególnie gdy są to zacienione obszary. W bezpośrednim sąsiedztwie wody, warto sadzić rośliny o białych, niebieskich oraz szarozielonych barwach liści, które mają faliste unerwienie.
Żywioł wody korzystnie oddziałuje na metal, dlatego w jego pobliżu warto posadzić cieniolubną niebieską hortensję, której kwiaty są w owalnym kształcie. Przy brzegu strumienia dobrze będzie się komponować niezapominajka lubiąca mokre podłoże. Jej maleńkie okrągłe kwiaty roziskrzą głęboką zieleń bujnej tutaj roślinności. Bardzo dobrze ożywi zieleń błękit ostróżki, szczególnie w trakcie operowania słońca.
Należy pamiętać, żeby nie łączyć wody z żywiołem ziemi. Jednak, jeśli chcemy mieć kontrolę nad żywiołem wody, warto uregulować nurt strumienia otoczakami lub umieścić skalniak w pobliżu zbiornika z wodą.


Dla zainteresowanych zdradzam, że w dalszej kolejności dowiecie się jak zastosować w ogrodzie  Bagua- narzędzie Feng Shui.  Czyli jak można mieć wpływ na swoje życie.

Żywioł Metalu w Feng Shui.Co mówi Feng Shui o tym żywiole w ogrodzie.

o  Metal

Żywioł ten łączy się z energią jesieni o charakterze jin. Następuje stagnacja i stopniowe pogrążanie się energii w ziemi. Gromadzenie energii powoduje jej kumulację a siła poruszająca się dośrodkowo zwiększa gęstość.  Metal jest jedynym żywiołem przyrody nieożywionej, pozbawiony życia organicznego. Charakteryzuje go twardość, surowość i chłód, jest symbolem bogactwa.  Jeśli energia nie jest zharmonizowana, może wystąpić w ogrodzie obumieranie roślinności należącej do tego żywiołu.
Duże połacie bieli lub metalicznego blasku mogą powodować ogrodzie odczucie braku życia. Jednak niewielkie elementy mogą w upalny dzień, stwarzać wrażenie chłodu.
     Metalowi odpowiada kierunek zachodni.
     Rośliny zaliczające się do tego żywiołu mają kwiaty i owoce najczęściej w barwach białych i szarozielonych, jak i również o zróżnicowanych kształtach liści (kocimiętka, krwawnik, piołun, werbena, czyściec, korposma).
Do żywiołu metalu należą wszelkie drzewa i krzewy o kulistych kształtach.
Jeśli chodzi o przyrodę nieożywioną i formy stworzone przez człowieka do żywiołu metalu, zaliczamy jak sama nazwa mówi przedmioty metalowe (srebrne, złote i miedziane oraz wykonane z ołowiu, brązu
i cyny). W ogrodzie mogą to być: zegary słoneczne, figurki, meble ogrodowe, podesty, płoty, trelarze, beczki i konewki na wodę, pojemniki, a także pokrycia dachowe.
Elementy tego żywiołu to też wszelkie kształty skonstruowane przez człowieka o formach kulistych i kopulastych, a także z owalnymi sklepieniami. W ogrodzie mogą to być owalne pergole, altany, obłe symetryczne wzniesienia.
Naturalnym przykładem są „zrośnięte” górą dwa szpalery drzew przydrożnych. W japońskich ogrodach bardzo często formuje się w ten sposób na podporach glicynię lub wiśnię nad rzekami.
Elementy żywiołu metalu nie powinny znajdować się w sąsiedztwie z żywiołem drzewa. Należy unikać obsadzania prostych ścieżek szpalerami iglaków w kształcie metalu, które w aspekcie jin dają wrażenie osaczenia. Inaczej będą wyglądały grypy niskich kulek iglaków, wprowadzających radosnych aspekt jang.
Żywioł metalu wywiera bardzo dobry wpływ na żywioł wody. Owalna pergola wykonana z kutego metalu, będzie świetną podporą dla pnącymi się po niej, witkami wierzby płaczącej.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...