piątek, 20 września 2019

Żywioł Ognia w Feng Shui.


Lampion  OGIEŃ
o   Ogień

Żywioł ten jest przynależny do lata i stanowi maksymalne natężenie energii jang. Jest niezbędnym elementem ogrodu. Stanowi o jego życiu pobudzając inne żywioły, jednak nie kontrolowany może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
Jest powiązany z południem.
Żywioł ognia znajdziemy w roślinach o czerwonych, karminowych i fioletowych barwach kwiatów, liści oraz dojrzałych owocach, szczególnie wyeksponowanych na ciemnozielonej barwie liści. 
Kształty symbolizujące ogień to najczęściej szpiczasto zakończone liście, wysokie łodygi, wąskie płatki kwiatów. Wśród drzew wyróżnia się sosna, będąca symbolem długowieczności oraz inne drzewa i krzewy iglaste: cyprysy, jodły, modrzewie oraz śliwy o czerwonej barwie liści. Rośliny przynależne do ognia mają często silny aromat i są dość ekspansywne. Trzeba uważać, aby nie zdominowały innych nasadzeń ogrodu.
Jeśli chodzi o inne przedmioty związane z tym żywiołem w ogrodzie można wymienić wszelkie paleniska oraz formy przypominające trójkąt (podwieszane żagle zacieniające), także słupki i tyczki podporowe, oświetlenie o ciepłej barwie lub świeczniki z żywym ogniem.
Ogień to silny żywioł, który łatwo może się wymknąć spod kontroli, dlatego należy stosować w ogrodzie w umiarkowany sposób. Barwy czerwone stosowane w nadmiarze mogą wywołać niepokój i rozdrażnienie, powodują zmęczenie oczu.
Żywioł ognia najkorzystniej czuje się w pobliżu metalu. Natomiast zastosowanie żywiołu drewna doda korzystnego wpływu obu żywiołom. Dlatego warto łączyć czerwone kwiaty z białymi na tle głębokiej zieleni liści. Jednak trzeba pamiętać, że plama czerwieni zupełnie wystarczy
w ogrodzie. Ma ona jedynie zaakcentować żywioł a nie pozwolić mu opanować przestrzeń.  Dobre połączenie to białe kwiaty o prostych łodygach np. łubiny czy mieczyki na tle klonu japońskiego oraz głębokiej barwie zieleni mchów. Można też postawić metalowe figurki przy zacienionej sadzawce na tle kwitnącego różanecznika czy azali.
Żywiołu ognia nie należy zestawiać z wodą. Jeśli nie możemy inaczej zaprojektować przestrzeni, należy dodać elementy drzewa. Może to być drewniana kratownica dzieląca strumień z paleniskiem lub rożnem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...