poniedziałek, 16 września 2019

Jak tworzyć ogród zgodnie z zasadami Szkoły Form Feng Shui.
Projektując współczesne ogrody Feng Shui, nie chodzi o to, aby odtwarzać ogrody starożytnych Chin. Istotne jest, by ogrody były związane z kulturą rodzimą i żeby współgrały z oczekiwaniami ludzi zamieszkującymi dany obszar. Istotne jest tak kierować przepływem energii w ogrodzie, aby był dla nich korzystny.


·       Szkoła Form krajobrazowych to najstarsza szkoła Feng Shui.

„Chińczycy wierzą, że każde miejsce otoczone jest przez cztery mityczne zwierzęta, a raczej przez duchy tych zwierząt. Zwierzęta otaczają to miejsce, opiekują się nim i sprawiają jednocześnie nad nimi władzę”.
Szkołą form opiera się ona na wnikliwej analizie ukształtowania terenu. Różnorodne formy krajobrazu opisuje się jako niebiańskie zwierzęta, które powinny współistnieć w równowadze.
 Odwołując się do terenu ogrodu jego osadzenie, czyli tylna część nazywana będzie Czarnym Żółwiem. W tym miejscu powinno się znaleźć wzniesienie, solidny płot, żywopłot lub szpaler wysokich drzew lub gęstych krzewów. Obszar ten powinien być stosunkowo rozległy i dawać poczucie ochrony.
Strefa po prawej stronie ogrodu (patrząc od wejścia) to Zielony Smok. Należałoby tutaj umieścić meandrujący strumyk lub zbiornik z wodą w nieustannym acz spokojnym ruchu. Można również zlokalizować grupę drzew lub skał na linii łuku. Ta część ogrodu powinna wznosić się nieznacznie w odróżnieniu od przeciwnie do niej skierowanej strefy po lewej stronie, czyli Białego Tygrysa.  
Obszar ten powinien być terenem płaskim i nieco obniżonym. Nie powinno się go nadmiernie eksponować ze względu na nieprzewidywalną, trudną do ujarzmienia energię. Można tu posadzić niskie krzewy lub drzewa karłowate, warzywnik, ogród ziołowy, stworzyć kompostownik lub postawić grill.
Częścią przednią ogrodu opiekuje się Czerwony Feniks. Najlepszy w tym miejscu będzie teren otwarty. Nasadzenia roślin powinny być niskie, a płot nie powinien zasłaniać widoku na okolicę. Ogrodzenie warto zaprojektować w formie ażurowej tak aby przepuszczało energię wpływającą do ogrodu.
Bardzo istotną sprawą jest również ukształtowanie terenu ogrodu, który powinien uwzględniać łagodnie wzniesienia i linie faliste, umożliwiające tym samym łagodny i harmonijny przepływ energii, zgodny z jej naturalnym wijącym się ruchem.


Jak się zorientujecie nie zawsze taki projekt jest możliwy do przełożenia na posiadaną działkę, jednak można zastosować środki, które nam pomogą w niwelowaniu niekorzystnych elementów ukształtowania terenu.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa sprawa... Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okazuje się ze moja niewielka działka całkiem dobrze wpisuje się w ten schemat.Może tylko część Czerwonego Feniksa nie do końca bo nie lubię jak mi ludzie zaglądają do "zielonego salonu"i rośliny są trochę wyższe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można stworzyć kompromisy (feng shui właśnie nim jest). Ja też długo walczyłam ze swoimi przyzwyczajeniami. Jednak zaliczając kolejne egzaminy. Najpierw "zawalczyłam" z kuchnią o dziwo podziałało, choć wręcz dostawałam gęsiej skórki myśląc o żółtej barwie.
   Teraz mi przyszło do głowy, że powinnam też zadziałać na blogu.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...